Afty

Walka z aftami, jest trudną walką, ale dzięki pomocy lekarza stomatologa w ciągu kilku wizyt poradzicie sobie z tym schorzeniem. Afty są to zazwyczaj bolesne prążki powstające w okolicach języka, policzków i dziąseł, przykry ból podczas picia, mówienia i jedzenia przeszkadza w codziennym życiu. Na początku leczenia, używać można specjalnych preparatów przyspieszających gojenie się ran po aftach.
Oto lista takich preparatów:

  • płukanki antyseptyczne,
  • pasty, żele i maści, które osuszają i ściągają afty
  • wszelkiego rodzaju odwary z czarnych jagód, borówek i rumianku

Warto także pamiętać, że przy aftach na jakiś czas trzeba z naszej diety wykluczyć pikane, ostre potrawy, bardzo gorące napoje i słodycze, spowoduje to, że szybko pozbędziemy się aft.
Afty w jamie ustnej pojawiać się mogą przez niedobór witamin, złą dietą lub przez stres i nieodpowiednią szczoteczkę do zębów. Warto wiedzieć, że samo podrażnienie warg może być spowodowane zbyt szorstką szczoteczką, a gdy jej nie zmienimy w szybkim czasie w naszej jamie ustnej pojawić się mogą afty.
Przy nadwrażliwych zębach trzeba pamiętać, że miękkie szczoteczki są tak samo dobre jak zwykłe, i gdy miękkie włókno nie będzie nam podrażniało dziąseł, nie będziemy mieć także problemu z aftami.