Sedacja

Strach przed dentystą jest bardzo często spotykanym zjawiskiem zarówno u najmłodszych jak i u dorosłych. W tych trudnych przypadkach, gdy boicie się usiąść na fotelu dentystycznym narkoza jest najlepszym rozwiązaniem. Zaletą znieczulenia ogólnego jest wyłączenie świadomości pacjenta, co powoduje, że nie on bólu przy zabiegu stomatologicznym. Dentofobia jest odmianą strachu przed dentystą, jedni boją się bólu podczas zabiegu, a drudzy samego dentysty, wszystko także zależy od psychiki samego pacjenta i jego nastawienia do gabinetu stomatologicznego. W dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne używają sedacji N2O jest to bardzo popularny gaz rozweselający, powodujący, że można bez żadnych oporów leczyć pacjenta nawet przed dłuższy czas.

Znieczulenie ogólne, ma jednak jedną dużą wadę, jest to ryzyko powikłań, u osób które mają duże problemy z układem krwionośnym i chorobami układu nerwowego.

Aby być bezpiecznym podczas znieczulenia ogólnego, warto wykonać następujące badania:

  • Hbs
  • EKG
  • wskaźniki krzepnięcia krwi
  • INR, APTT,
  • morfologia krwi


Warto pamiętać, że po znieczuleniu pacjent, objęty jest 24 godzinną ochroną lekarską, dlatego też doba po zabiegu jest monitorowana przez lekarza, warto przy jakichkolwiek powikłaniach od razu skontaktować się ze swoim lekarzem.